2019. január 29., kedd

Szülinapi csokoládétorta

Drága barátnőm kisfiának kívánsága volt a Miles from tomorrowland témájú torta.


Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű tortához:
8 tojás
8 evőkanál cukor
8 evőkanál barna rizsliszt
2 evőkanál kukorica keményítő

A krémhez:
6 tojás
30 dkg finomszemcséjű kristálycukor
15 dkg étcsokoládé
3 evőkanál kakaópor
30 dkg vaj

A zselatin gömbökhöz:
3 evőkanál zselatin
kókuszolaj
por ételfesték

A díszítéshez:
nyújtható fondant
tortaostya
hidegzselé
ételfesték
cukorgyöngyök


A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, belekeverjük a tojások sárgáját, majd beleforgatjuk az átszitált rizslisztet és a keményítőt. A piskóta masszát két darab tortakarikában egyenletesen elosztjuk. 170 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük.


A krémhez az egész tojásokat a cukorral kihabosítjuk. Gőz felett, kevergetve csípősre melegítjük (80 fokra). A tűzről levéve kézi habverővel teljes oldódásig keverjük benne az átszitált kakaóport és az apróra vágott étcsokoládét. Kihűtjük, és egy éjszakára letakarva hűtőbe tesszük.


Másnap mindkét piskótát 2 lapra vágjuk, így összesen 4 lapot kapunk. A kihűlt krémet habosra keverjük a szobahőmérsékletű vajjal. A krémmel betöltjük a tortát, kívülről is egyenletesen bevonjuk a krémmel. A borítás előtt néhány órára hűtőbe tesszük.


A díszítéshez a mini lufikat felfújunk és megcsomózzuk. Nagyon vékonyan átkenjük kókuszolajjal. A zselatint 6 evőkanál vízben elkeverjük, adhatunk hozzá tetszőlegesen ételfestéket. Állni hagyjuk amíg besűrűsödik, majd mikróban 10-10 másodperc alatt folyósra melegítjük, közben átkeverjük, míg feloldódik a zselatin.


Ezután a rácsra állított lufikra öntjük. A lefolyó zselatint felfogjuk.


Ha az első réteg már nem ragadós, akkor még egy rétegben leöntjük a lufikat. Ha teljesen megszáradt (kb. egy nap múlva), a lufikat kiszúrjuk, és eltávolítjuk a gömbből. A szélét egyenesre vágjuk.


A nyújtható fondant-ot tetszőlegesen színezzük, vékonyra nyújtjuk, majd bevonjuk a tortát.


Az ostyát és a zselatingömböket hidegzselével ragasztjuk rá, majd tetszés szerint csillagokkal, bolygókkal és cukorgyöngyökkel tovább díszítjük.


2019. január 27., vasárnap

Karamell mousse


Hozzávalók 16 darab kb. 7 cm átmérőjű desszerthez:
2 tojás
2 evőkanál cukor
2 evőkanál barna rizsliszt
1 evőkanál kukorica keményítő
2 dkg olvasztott vaj

A mousse-hoz:
1 doboz cukrozott sűrített tej (40 dkg)
50 dkg mascarpone
10 dkg porcukor
3 dl tejszín
3 lap zselatin
0,5 dl tej
1 vaníliarúd

A kakaós tükörglazúrhoz:
230 gr víz
260 gr cukor
96 gr holland kakaópor
188 gr habtejszín
6 lap (12 gr) zselatin

A díszítéshez:
cukorgyöngyök


A sűrített tejet a konzervdobozban hagyva lábosba helyezzük. Felöntjük annyi vízzel, amennyi teljesen ellepi. Felforraljuk, és csendes tűzön, fedő alatt 2 óráig főzzük. Ezalatt besűrűsödik és karamellizálódik. Hagyjuk teljesen kihűlni.


Közben elkészítjük a piskótát. A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd belekeverjük a tojások sárgáját is. Végül beleforgatjuk az átszitált rizslisztet és keményítőt, és az olvasztott vajat. Sütőpapírral bélelt sütőlemezre 1 cm vékonyan kikenjük a tésztát, majd 170 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt megsütjük.


A mousse-hoz a tejszínt kemény habbá verjük. A mascarponet a porcukorral és a vaníliarúd kikapart magjaival habosra keverjük. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk, majd kicsararjuk, és a forró tejben oldódásig keverjük. A mascarpone krémbe forgatjuk a felvert tejszínt, és a zselatinos tejet. A krém felét habzsákba töltjük és a formákban egyenletesen elosztjuk. Minden forma közepére egy teáskanálnyi karamellkrémet helyezünk. A maradék karamell krémet a mascarpones krémhez adjuk, és a formákban egyenletesen elosztjuk. A piskótáról a sütőpapírt eltávolítjuk, és a forma nagyságának megfelelő darabokra vágjuk, végül a krém tetejére helyezzük, úgy hogy pontosan kitöltse a formát. Letakarva egy éjszakára mélyhűtőbe tesszük.


A tükörglazúrhoz a zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A kakaót a cukorral, a vízzel és a tejszínnel összekeverjük, majd folyamatosan kevergetve felforraljuk, és néhány percig főzzük. A tűzről levéve 1-2 percig hűtjük, majd elkeverjük benne a kicsavart zselatinlapokat. Botmixerrel átkeverjük, majd legalább egy napig hűtőben pihentetjük. Másnap a glazúrt újra melegítjük, átszűrjük. A desszerteket a formából kifordítjuk és rácsra helyezzük. Ha a glazúr 27-29 fok közötti hőmérsékletre visszahűlt, akkor egyenletesen a desszertekre öntjük, a felesleget hagyjuk lefolyni. (A desszertet felfordított poharakra állítjuk, alája tálcát helyezünk) A tetejét cukorgyöngyökkel díszíthetjük. A tükörglazúr recept Praliné Paradicsom blog írójának könyvéből való.




Zserbópalacsinta

A recept megjelent a Kifőztük magazin januári számában.



Hozzávalók
22 dkg Szafi Reform gluténmentes, szénhidrátcsökkentett palacsinta lisztkeverék
6 tojás
5 dl víz
1 evőkanál Szafi Reform kókuszolaj
1 csipet só

a töltelékhez:
12 dkg darált dió
6 dkg Szafi Reform eritrit por édesítő
10 dkg csökkentett szénhidráttartalmú baracklekvár
5 dkg cukormentes étcsokoládé

a díszítéshez:
5 dkg cukormentes étcsokoládé
1 teáskanál Szafi Reform kókuszolaj
pár szem egész dió


A tojást, a vizet, a folyékony kókuszolajat, a sót és a lisztkeveréket kézi habverővel sima tésztává keverjük. 15 percig pihentetjük, majd közepesen forró serpenyőben kb. 15 palacsintát sütünk belőle.


A darált diót összeforgatjuk az eritrittel. A csokoládét apróra reszeljük. A palacsintákat egymásra rétegezzük, közben felváltva megtöltjük a diós édesítővel, a csokoládéval és a baracklekvárral.


A díszítéshez az étcsokoládét a kókuszolajjal megolvasztjuk, a tortára csorgatjuk. Végül a tetejét egész diószemekkel díszítjük.



2019. január 6., vasárnap

Feketeerdő mousse



Hozzávalók egy kb. 1200 ml-es szilikon formához (6x7x24 cm-es)
a piskótához:
5 dkg vaj
5 dkg porcukor
1 tojás
3 dkg barna rizsliszt
1 dkg kukorica keményítő
1 dkg kakaópor

A gyümölcsbetéthez:
20 dkg magozott, fagyasztott meggy
6 gr almapektin
4 dkg cukor

A mousse-hoz:
50 dkg mascarpone
2 dl tejszín
10 dkg porcukor
3 lap zselatin
0,5 dl tej
1 teáskanál vanília kivonat
5 dkg étcsokoládé

A díszítéshez:
bársony hatású ételfesték spray (fehér és lemon)
cukorgyöngyök
csokoládé dísz
ostyavirág


A vajat a porcukorral habosra keverjük, több részletben hozzáadjuk a lazán felvert tojást, miközben tovább habosítjuk. Végül beleforgatjuk az átszitált rizslisztet, a keményítőt és a kakaóport. Sütőpapírral bélelt sütőlemezen kb. 10x25 cm-es téglalappá kenjük a tésztát, majd 180 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt megsütjük.


A meggyet felolvasztjuk, és felmelegítjük. Botmixerrel pürésítjük. A pektint a cukorral összekeverjük, majd a gyümölcspüréhez adjuk. Kevergetve forrásig melegítjük, majd 1-2 percig forraljuk. Langyosra hűtjük, majd egy 24 cm hosszú és 5 cm széles szögletes formába simítjuk, és fagyasztóba tesszük.


A moussehoz a mascarponet a porcukorral és a vanília kivonattal habosra keverjük. A tejszínt kemény habbá verjük. A zselatin lapokat hideg vízbe áztatjuk néhány percre, majd feloldjuk a forró tejben. A mascarpone krémbe forgatjuk a tejszínt, és a langyosra hűlt zselatinos folyadékot is. A krém nagyobbik részét a szilikonformába simítjuk. A közepére helyezzük a fagyasztóból kivett meggybetétet. A maradék kb. 20 dkg vaníliás krémben elkeverjük a felolvasztott, és langyosra hűtött étcsokit. A csokis krémmel feltöltjük a formát. A piskótát a forma nagyságának megfelelő méretűre vágjuk, és a krémre borítjuk, úgy, hogy a krém és a piskóta pontosan kitöltse a formát. Letakarva egy éjszakára fagyasztóba tesszük.


Másnap a desszertet a formából kifordítjuk. Felszínét bársony ételfesték spray-vel fújjuk, és a tetejét ízlés szerint díszítjük. Fogyasztásig hűtve tároljuk.