2019. május 28., kedd

Szendvicszsemle

A recept megjelent a Kifőztük áprilisi számában.


Hozzávalók 8 db-hoz
20 dkg Szafi Free világos puha kenyér lisztkeverék
5 dkg Szafi Reform arany lenmagliszt
3 dkg Szafi Free puffasztott quinoa
1 kávéskanál só
1/2 csomag szárított élesztő (3,5 g)
4 dl langyos víz
3 dkg almaecet
a kenéshez:
1 evőkanál Szafi Reform kókuszolaj


A vízben elkeverjük az almaecetet és a sót. Hozzáadjuk a lisztkeveréket, a lenmaglisztet, a quinoát és az élesztőt, jól összekeverjük. 


Lisztkeverékkel szórt munkalapon átgyúrjuk, kb. 2 cm vékony körlappá nyújtjuk. 8 cikkre vágjuk, és a háromszög alakú zsemléket sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk. 


15 percig pihentetjük, majd a tetejüket lekenjük folyékony kókuszolajjal. 200 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt megsütjük.


2019. május 6., hétfő

Dobostorta

Édesapám születésnapjára készült ez a 12 lapos Dobostorta, a díszítésben egy kicsit újragondolva. A hagyományos Dobos-tetők megjelennek, de kiegészítettem néhány karamell nyalókával is.


Hozzávalók egy 18 cm átmérőjű tortához:
12 tojás
12 dkg Mester süteményliszt
12 dkg kukorica keményítő
12 dkg porcukor
12 dkg kristálycukor
6 evőkanál olvasztott vaj

A krémhez:
8 tojás
40 dkg finomszemcséjű kristálycukor
20 dkg étcsokoládé
4 evőkanál kakaópor
40 dkg vaj

A díszítéshez:
20 dkg finomszemcséjű kristálycukor
néhány szem macaron
nyalókapálca


A Dobostorta tésztáját laponként sütjük. Összesen 12 lapot sütöttem, hogy szép magas legyen a torta. A piskóta hozzávalóit 3 adagban készítettem el.


4 lap elkészítéséhez tehát 4 tojás fehérjét kemény habbá verjük 4 dkg cukorral. 4 tojás sárgáját 4 dkg porcukorral és 2 evőkanál olvasztott (de már langyosra hűlt) vajjal fehéredésig keverjük. A tojássárgája masszát a tojásfehérje habba forgatjuk. A tetejére szitáljuk a süteménylisztet és a keményítőt, és lazán összeforgatjuk.


A tésztát sütőpapírral bélelt sütőlemezen, 4 darab, kb. 18 cm átmérőjű körlappá kenjük. 180 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt megsütjük. Amíg sül a piskóta, ugyan ilyen módon elkészítjük a következő adag tésztát, majd még egyszer megismételjük a fentieket. Így összesen 12 lapot kapunk.


A kihűlt tésztalapokat 18 cm átmérőjű tortakarika segítségével kiszúrjuk, hogy mindegyik egyforma nagyságú legyen.


A krémhez az egész tojásokat a cukorral kihabosítjuk. Gőz felett, kevergetve csípősre melegítjük (80 fokra). A tűzről levéve kézi habverővel teljes oldódásig keverjük benne az átszitált kakaóport és az apróra vágott étcsokoládét. Kihűtjük, és egy éjszakára letakarva hűtőbe tesszük.


A kihűlt krémet habosra keverjük a szobahőmérsékletű vajjal. A krémmel 11 piskótalapot betöltünk, ügyeljünk rá, hogy minden krémréteg a piskótával azonos vastagságú legyen. A díszítéshez félretehetünk egy kevés krémet. Kívülről is egyenletesen bevonjuk a krémmel a tortát, majd néhány órára hűtőbe tesszük.


A Dobos-cukor készítésekor nagyon óvatosan dolgozzunk, hogy elkerüljük a balesetet, mert nagyon forró. Minden szükséges eszközt készítsünk elő, csak utána kezdjük a cukrot melegíteni. A díszítéshez a cukrot vastag aljú lábasba helyezzük, majd melegítve világosra karamellizáljuk. A megmaradt piskótalapra öntjük, és egyenlegesen elsimítjuk. Olajjal megkent éles késsel azonnal, még forrón cikkekre daraboljuk. Ízlés szerint szintén beolajozott pogácsaszaggatóval körlapokat is vághatunk a karamelles tésztából. Gyorsan dolgozzunk, mert nagyon hamar megszilárdul.


A maradék karamellt hőálló szilikonlapra helyezett nyalókapálcákra csorgatjuk. Sütőpapírba csomagolt merőkanál hátára is önthetünk belőle, így karamell-tálkát készíthetünk. Ha a karamellt tovább forrósítjuk, akkor egyre sötétebb lesz, ízlés szerint sötétebb díszeket is készíthetünk.


A torta tetejét és oldalát a karamell díszekkel, a nyalókákkal és a maradék krémmel díszítjük.


Fogyasztásig hűtve tároljuk.


2019. május 3., péntek

Epres-fehércsokoládés torta

Kislányom névnapjára készült. Nagyon kedves a szívemnek, mivel a saját rajzával díszítettem.


Hozzávalók egy 16 cm átmérőjű tortához:
8 tojás
8 evőkanál cukor
8 evőkanál barna rizsliszt
2 evőkanál keményítő

A töltelékhez:
40 dkg eper
5 dkg cukor
2 teáskanál kukorica keményítő

A krémhez:
50 dkg vaj
40 dkg konzerv sűrített tej
20 dkg fehér csoki

A díszítéshez:
cukorlap
ostyavirágok
ételfesték (elhagyható)


A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd belekeverjük a tojások sárgáját is. A tetejére szitáljuk a rizslisztet és a keményítőt, és beleforgatjuk a piskótamasszába. 2 darab 16 cm átmérőjű, sütőpapírral bélelt tortaformába elosztjuk a tésztát, majd 170 fokra előmelegített sütőben 35 perc alatt megsütjük.


Az epret megtisztítjuk, majd kockákra vágjuk. Ezután a cukorral felforraljuk. A keményítőt kevés hideg vízben elkeverjük, a forró eperhez adjuk, és besűrítjük a szószt.


A fehércsokoládét megolvasztjuk. A puha vajat a sűrített tejjel habosra keverjük. Majd a langyosra hűlt fehércsokit is alaposan beledolgozzuk. A krémet habzsákba szedjük.


Mindkét kihűlt piskótát 3 lapra vágjuk, tehát összesen 6 tortalapunk lesz. A krémmel kb. fél cm vastagon megkenjük az első tortalapot. A krém szélére, körben egy vékony krémcsíkot nyomunk, és a közepét kitöltjük az eperkrém 1/5 részével. (a kis perem azért szükséges, hogy az eperkrém ne folyjon ki) Ráhelyezzük a következő lapot, és azzal is ugyan így járunk el. A krémmel úgy gazdálkodjunk, hogy kívülről is be tudjuk vele vonni a tortát, és kb. 2 teáskanállal tegyünk zárható dobozba, hogy a díszítéshez is maradjon. Ezután egy éjszakára hűtőbe tesszük.


A maradék krémet ízlés szerint ételfestékkel színezhetjük, majd a torta oldalán foltokban elkenjük. A képet cukorlapra nyomtatjuk, és ehető ragasztóval megkenve a hátulját a torta oldalára simítjuk. A szélét ostyavirágokkal díszítjük.


Negyed órával a tálalás előtt vegyük ki a hűtőből, hogy a krém egy kicsit puhább legyen.