2019. november 23., szombat

Tortadíszítő workshop



Kellemes hangulatú estét töltöttünk a környékbeli gluténmentesen étkező és tortadíszítés iránt érdeklődő sorstársaimmal.


Két tortával készültem. A kész piskótát vittem és a helyszínen töltöttem be krémmel, megcsináltuk a csokicsorgatást és karácsonyi hangulatúra díszítettem.


A csokitorta receptje megtalálható itt, annyi különbséggel, hogy most laktózmentes mascarponeval és tejszínnel készült.
A habcsók díszeket pedig így készítettem.


A másik tortat pedig betöltve vittem, hogy meg tudjam mutatni a fondant burkolást, és a fondantból készült karácsonyi hangulatú díszítést. A vanília krémet egy kis fahéjas almás réteggel bolondítottam meg.


Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű tortához:
10 tojás
25 dkg cukor
24 dkg barna rizsliszt
6 dkg keményítő

A krémhez:
3 dl laktózmentes tej
25 dkg laktózmentes vaj
15 dkg cukor
5 dkg kukorica keményítő
1 tojás
vanília paszta

Az almás réteghez:
3 alma
1 citrom héja és leve
5 dkg cukor
fahéj ízlés szerint
2 teáskanál kukorica keményítő

A burkoláshoz:
kb. 60 dkg fondant

A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, belekeverjük a tojások sárgáját, majd beleforgatjuk az átszitált rizslisztet és a keményítőt. A piskóta masszát két darab egyforma, sütőpapírral bélelt tortakarikában egyenletesen elosztjuk. 170 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük.
A krémhez a tejet 10 dkg cukorral langyosra melegítjük. Kb. 1 dl tejjel simára keverjük a keményítőt, és beledolgozzuk az egész tojást is. A többi tejet felforraljuk, és folyamatosan kevergetve hozzáöntjük a keményítős tejet. Erőteljesen kevergetve addig főzzük, míg teljesen besűrűsödik. A tűzről levéve belekeverjük a maradék cukrot, és a vanília pasztát. Lefedve egy éjszakára hűtőbe tesszük. Majd kihabosítjuk a puha vajjal.
Az almát megtisztítva apró kockákra vágjuk. A cukorral, a citrom levével és reszelt héjával, a fahéjjal és kb. 0,5 dl vízzel felforraljuk. Közben a keményítőt kevés vízzel kikeverjük, majd a forró almához adjuk, és besűrítjük a szószt. Ezután letakarva kihűtjük.
Mindkét piskótát két lapra vágjuk, így összesen 4 lapot kapunk. A krémmel betöltjük a piskótát, oly módon, hogy a lapokra először a vaníliakrém kerül alulra. Egy-egy réteg krémre, habzsákból a torta szélére csíkot nyomunk a vaníliakrémből, és ide töltjük az almapürét, hogy ne folyjon ki a torta oldalán. Kívülről is vékonyan bevonjuk a tortát krémmel, és egy éjszakára hűtőbe tesszük, így másnap szépen tudjuk burkolni és díszíteni.


Bizonyára finom volt, mert az utolsó morzsáig elfogyott. Még a tálat sem kellett elmosogatni :D


2019. november 3., vasárnap

Mákos csiga

A recept megjelent a Kifőztük októberi számában.



Hozzávalók kb. 12 db-hoz
a tésztához:
14 dkg Szafi Free világos puha kenyér lisztkeverék+ kevés a formázáshoz
2 dkg Szafi Reform eritrit
1,75 dl víz
2 dkg almaecet
1 csipet só

a töltelékhez:
5 dkg darált mák
3 dkg Szafi Reform eritrit
1 citrom reszelt héja
1 dl növényi tej vagy víz

a kenéshez:
Szafi Reform kókuszolaj


A töltelékhez a mákot a tejben pár percig főzzük. A tűzről levéve belekeverjük az eritritet és a citromhéjat, majd hagyjuk kihűlni.


A tésztához a vízben oldódásig keverjük az eritritet és a sót, hozzáadjuk az almaecetet, a lisztkeveréket, és alaposan összekeverjük a tésztát. 


Lisztkeverékkel szórt munkalapon átgyúrjuk, gömbölyítjük, majd vékony téglalappá nyújtjuk. Megkenjük a töltelékkel és feltekerjük. Éles késsel háromszög alakú szeletekre vágjuk, mindet sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk. 


A tetejüket kókuszolajjal lekenjük, és 200 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütjük.


Rácsra téve hagyjuk kihűlni.


Leopárd kalács

A recept megjelent a Kifőztük októberi számában.


Hozzávalók 30×10 cm-es sütőformához
a világos tésztához:
28 dkg Szafi Free világos puha kenyér lisztkeverék
5 dkg Szafi Reform eritrit
4 dkg Burg almaecet
1 csipet só
3,4 dl langyos víz

a sötét tésztához:
13 dkg Szafi Free ropogós kérgű hajdinás házikenyér lisztkeverék
3 dkg Szafi Reform eritrit
1 evőkanál Szafi Reform holland kakaópor
1,5 dkg Burg almaecet
1 csipet só
16 dkg langyos víz

a világosbarna tésztához:
13 dkg Szafi Free ropogós kérgű hajdinás házikenyér lisztkeverék
3 dkg Szafi Reform eritrit
1 púpozott teáskanál Szafi Reform instant kávé
1,5 dkg Burg almaecet
1 csipet só
16 dkg langyos víz

a formázáshoz:
kevés Szafi Free világos puha kenyér lisztkeverék

a kenéshez:
Szafi Reform kókuszolaj



A háromféle tésztát külön-külön készítjük el. Mindegyik esetlen a langyos vízben elkeverjük az eritritet, a sót és az almaecetet – a világosbarna tésztánál a kávét is –, majd hozzáadjuk a lisztkeveréket – a sötét tésztához a kakaót is –, és alaposan összekeverjük a tésztát. 


A kakaóst 10-12 részre osztjuk, mindegyiket a sütőforma hosszának megfelelő rúddá sodorjuk. A világos és a világosbarna tésztát a forma hosszának megfelelő szélességű, vékony téglalapokká nyújtjuk, és a világos lapra helyezzük a világosbarnát. A szélére teszünk 1 kakaós rudat, a tésztába tekerjük, majd elvágjuk mellette a tésztát, tehát olyan rudat kapunk, ami kakaós, világosbarna és világos rétegből áll. 


A leírtak szerint addig folytatjuk a rudak készítését, amíg az összes tészta el nem fogy. A sütőformában egymás mellé és egymás tetejére rakosgatjuk a rudakat. A kalács tetejét kókuszolajjal lekenjük, majd 200 fokra előmelegített sütőben 70 perc alatt megsütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.