2020. december 31., csütörtök

2020. december 25., péntek

Tiramisu mousse

 


Hozzávalók:

50 dkg mascarpone

2,5 dl tejszín

10 dkg porcukor

3 zselatinlap

1/2 dl tej

1 kávéskanál vanília kivonat


A babapiskóta recept megtalálható: itt


Továbbá:

2 csésze hosszú kávé

rum ízlés szerint

cukor ízlés szerint


A díszítéshez:

kakaópor


A fent megjelölt recept alapján először a babapiskótákat készítjük el.

A zselatin lapokat hideg vízbe áztatjuk. A tejszínt kemény habbá verjük. A mascarpone-t kihabosítjuk a porcukorral. A kicsavart zselatin lapokat a felforrósított tejben feloldjuk, egy kicsit hagyjuk hűlni, majd a mascarpone habba keverjük, végül beleforgatjuk a tejszínhabot is.


A kávéban elkeverjük a rumot, és cukorral édesítjük. Szilikon kuglóf formába simítunk egy kevés krémet. A babapiskótákat a kávéban gyorsa megmártjuk, és a formába rétegezzük a krémmel felváltva. Fóliával letakarva egy éjszakára fagyasztóba tesszük.


Tálalás előtt néhány órával a desszertet kifordítjuk a formából, tálra helyezzük, és megszórjuk kakaóporral. Fogyasztásig hűtőben tároljuk.



2020. december 12., szombat

Alma chutney

 


Hozzávalók:

1 kg alma megtisztítva, nagy lyukú reszelőn lereszelve

1 nagy lilahagyma

2 evőkanál méz

1 ujjnyi gyömbér

1 fahéjrúd

2 gerezd fokhagyma

chili pehely

őrölt színes bors

2 evőkanál cukor

1 citrom héja és leve

balzsamecet

Az összes hozzávalót kb. 1 dl víz hozzáadásával gyakran megkevergetve, kb. 30 perc alatt összefőzzük. A fahéjrudat és a gyömbért eltávolítjuk belőle, majd kisebb üvegekbe töltjük. Kihűlésig fejtetőre állítjuk az üvegeket. Tartósítószer nélkül is, hűtőben 2 hétig eláll. 

2020. november 26., csütörtök

Áfonyás kuglóf

 A recept megjelent a  Kifőztük októberi számában.


Áfonyás kuglóf

 

Hozzávalók 1530 ml-es szilikonformához

30 dkg gluténmentes kenyérlisztkeverék (Nutri Free mix per Pane)

5 dkg porcukor

5 dkg olvasztott vaj

1 tojássárgája

1 dl langyos tej

1,5 dkg friss élesztő

1,2 dl langyos víz

1 teáskanál útifűmaghéj-őrlemény


továbbá:

2 dkg aszalt vörös áfonya

2 cl rum

kevés tej

2 kávéskanál kékáfonya-por


a formához:

olaj

5 dkg gluténmentes fehér csokoládé

kevés olaj

vegyesgyümölcs-zselé

 


Az útifűmaghéj-őrleményt a vízben elkeverjük, félretesszük annyi időre, amíg zselés állagúvá nem válik. A langyos tejben feloldunk 1 teáskanál porcukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, hagyjuk felfutni. 


A lisztkeveréket, a maradék porcukrot, a vajat és a tojássárgáját keverőtálba mérjük, hozzáadjuk az útifűmaghéjat és az élesztőt, majd robotgép dagasztóspiráljával alaposan kidolgozzuk a tésztát. 2 egyforma részre osztjuk, az egyikbe beledagasztjuk a kevés tejben feloldott kékáfonya-port. 


Mindkét tésztát finoman átgyúrjuk, majd kb. 20×30 cm-es téglalapokká nyújtjuk. A világos lapon elosztjuk az előzetesen rumba áztatott, majd lecsepegtetett aszalt vörös áfonyát. Betakarjuk a másik lappal, és a hosszanti oldalától kezdve az egészet feltekerjük. Az olajjal vékonyan kikent szilikonformába helyezzük, szobahőmérsékleten 45 percig kelesztjük, majd előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 35 perc alatt pirosra sütjük. A sütőből kivéve kicsit pihentetjük, majd rácsra borítva hagyjuk teljesen kihűlni. 


A fehér csokoládét kevés olajjal felolvasztjuk, a sütemény tetejére csorgatjuk, végül apróra kockázott vegyesgyümölcs-zselét szórunk rá. 


A máz dermedését követően tálaljuk.




 


2020. október 31., szombat

Almás pite

 


Hozzávalók:

20 dkg Mester süteményliszt

15 dkg Nutri Free mix per Pane

10 dkg vaj

7 dkg margarin

1 tojás sárgája

1/2 csomag porélesztő

2 evőkanál porcukor

1 csapott teáskanál útifűmaghéj őrlemény

1 csipet sütőpor

kb. 1 evőkanál tejföl

A töltelékhez:

1,2 kg alma (megtisztítva, nagy lyukú reszelőn lereszelve)

20 dkg cukor

ízlés szerint őrölt fahéj

A kenéshez:

1 tojás fehérje


Az almát a cukorral és a fahéjjal megpároljuk, majd kihűtjük.

A lisztkeverékeket tálba mérjük, elmorzsoljuk benne a vajat és a margarint, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és sima tésztává gyúrjuk. A tésztát vékonyra nyújtjuk, és kibéleljük vele a piteformát. Elsimítjuk rajta az almatölteléket. A maradék tésztát újból összegyúrjuk, vékonyra nyújtjuk, majd tetszés szerinti formákkal kiszaggatjuk, és kirakjuk vele a sütemény tetejét. A tojásfehérjével vékonyan megkenjük. 170 fokra előmelegített sütőben 35 perc alatt megsütjük.





2020. október 4., vasárnap

Málna-étcsokoládé mousse

 A recept megjelent a Kifőztük szeptemberi számában.


Hozzávalók 1530 ml-es szilikonformához

a betéthez:

15 dkg málnavelő

5 g pektin

4 dkg cukor

1 lime reszelt héja és kifacsart leve

a morzsához:

5 dkg porcukor

5 dkg barnarizs-liszt

5 dkg finomra darált mandulaliszt

4 dkg vaj

1 csipet só

1 dkg liofilizált málna porrá őrölve

a ropogós réteghez:

10 dkg fehér csokoládé

a csokoládémousse-hoz:

1,2 dl tej

2 tojássárgája

18 dkg étcsokoládé

1 csipet só

2 dl tejszín

1 tekerésnyi színes bors

a kakaós laphoz:

2 dkg olvasztott vaj

2 dkg porcukor

1 tojás

2 dkg barnarizs-liszt

1 dkg cukrozatlan kakaópor

a málnamousse-hoz:

20 dkg málnavelő

5 dkg cukor

25 dkg mascarpone

5 dkg porcukor

3 zselatinlap

a glazúrhoz:

14 dkg cukrozott sűrített tej

1,3 dl víz

6 zselatinlap

20 dkg fehér csokoládé

8,5 dkg méz

1 dkg céklapor

a díszítéshez:

5 dkg fehér csokoládé

céklapor

liofilizált málna

idénygyümölcs

habcsók és/vagy habkarika

 


A málnabetét hozzávalóit összekeverjük, majd kevergetve forráspontig melegítjük. 16 cm külső, 5 cm belső átmérőjű szilikon gyűrűformába töltjük, kihűtjük, majd lefóliázva néhány órára fagyasztóba tesszük.


A morzsához a vajat a barnarizs-liszttel, a mandulaliszttel, a porcukorral és a sóval morzsásra dolgozzuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben elterítjük, majd 180 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütjük, miközben kétszer átkeverjük és morzsásra daraboljuk. Kihűlés után belevegyítjük a liofilizált málnát.


A ropogós réteghez a fehér csokoládét megolvasztjuk, és beleforgatjuk a morzsa felét. A betéthez hasonló méretű (16–5 cm) gyűrűformába simítjuk, és hagyjuk megdermedni.

A csokoládémousse-hoz a tojássárgáját a tejjel simára dolgozzuk, kevergetve sűrűsödésig melegítjük. Szűrőn keresztül a felaprított étcsokoládéra öntjük, simára keverjük, a sóval és a borssal ízesítjük. Időnként megkeverve kihűtjük, majd a habbá vert tejszínnel lazítjuk. A megfagyott málnabetétre öntjük, majd lefóliázva 1 éjszakára fagyasztóba tesszük.


A kakaós lap hozzávalóiból kézi robotgéppel sima tésztát készítünk, 16 cm-es tortakarikába simítjuk, és előmelegített, 170 fokos sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük.

A málnamousse-hoz a gyümölcsöt a cukorral felforrósítjuk, elkeverjük benne az előzetesen hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatint. Kevergetve langyosra hűtjük, majd a porcukorral kihabosított mascarponébe forgatjuk.


Összeállítjuk a desszertet: a szilikonformába töltjük a málnamousse 1/3-át, belenyomjuk a fagyasztott málnabetétes csokoládémousse-t, majd újabb 1/3 málnamousse-t adagolunk rá. A ropogós réteg, majd a maradék málnamousse következik. A rétegezést a kakaós lappal zárjuk, melynek a közepét 5 cm-es kiszúróval eltávolítottuk. A formát finoman a munkapulthoz ütögetjük, hogy távozzanak a légbuborékok, ügyelve arra, hogy az összetevők pontosan kitöltsék a formát. Lefóliázzuk, és 1 éjszakára hűtőbe tesszük.


A glazúrhoz a mézet a sűrített tejjel és a vízzel kevergetve felforrósítjuk, majd feloldjuk benne az előzetesen hideg vízbe áztatott és kicsavart zselatint. A feldarabolt fehér csokoládéra öntjük, botmixerrel simára keverjük, közben a céklaporral színezzük. Letakarva 1 éjszakára hűtőbe tesszük.


Másnap a mousse-t kifordítjuk a formából. A glazúrt 28 fokosra melegítjük, ha szükséges átszűrjük, és a rácsra helyezett desszertre csorgatjuk. A mousse-t tányérra helyezzük, és az olvasztott fehér csokoládéból készített virágokkal, habcsókkal/habkarikával, gyümölccsel, liofilizált málnával, céklaporral és a megmaradt édes morzsával díszítjük.




2020. szeptember 20., vasárnap

Csúsztatott palacsinta zserbó ízesítéssel


Hozzávalók:

6 tojás

5 dkg vaj

2 dkg porcukor

2 dkg kristálycukor

25 dkg Miklos' Universal Mix

1 csipet só

kb. 5 dl tej

A sütéshez:

kevés olaj

A töltéshez:

15 dkg darált dió

5 dkg porcukor

kb. 10 dkg baracklekvár

5 dkg porcukor

2 dkg kakaópor

A tojások sárgáját a vajjal és a porcukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a lisztkeveréket, egy csipet sót és a tejjel sima tésztává keverjük. Végül beleforgatjuk a kristálycukorral kemény habbá vert tojásfehérjét.

Kevés olajjal megkent teflon serpenyőben, lassú tűzön, merőkanálnyi adagokból sütjük a palacsintákat, úgy hogy csak az alsó oldalát sütjük pirosra. A kész palacsintákat sorban tálra csúsztatjuk, miközben minden réteget - felváltva - megszórjuk a diós porcukorral, illetve cukros kakaóporral, valamint megkenjük a lekvárra. Cikkekre vágva tálaljuk.



2020. augusztus 13., csütörtök

Rákóczi túrós tarte

 A recept megjelent a Kifőztük augusztusi számában.

Hozzávalók 8 db 7 cm átmérőjű pitéhez

a tésztához:

20 dkg gluténmentes süteményliszt (Mester)

10 dkg vaj

5 dkg porcukor

1 tojássárgája

1 csipet só

a töltelékhez:

25 dkg túró

6 dkg porcukor

1 tojás

2 teáskanál kukoricakeményítő

1 kávéskanál vaníliakivonat

a tetejére:

1 tojásfehérje

3 dkg cukor

baracklekvár

 

A vajat a lisztkeverékkel elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a többi alapanyagot, és sima tésztává gyúrjuk. Fóliába csomagolva legalább 1/2 órára hűtőbe tesszük. Kb. 3 mm vékonyra nyújtjuk, kör alakú szaggatóval kiszúrjuk, és kibéleljük velük a sütőpapírral bélelt tepsire helyezett gyűrűformákat. A tésztát villával megszurkáljuk, és 200 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt elősütjük.


Közben a töltelék hozzávalóit simára keverjük, és egyenletesen elosztjuk a kosárkákban. A sütő hőmérsékletét 210 fokra emeljük, és hőlégkeveréses üzemmódban 10 percig sütjük a minipitéket.


Közben a tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük. Csillagcsöves habzsákból a sütemények szélére adagoljuk, és 5 percre vagy annyi időre visszatesszük a 100 fokos, hőlégkeveréses sütőbe, amíg a hab enyhe színt nem kap. A sütőből kivéve hagyjuk langyosra hűlni, végül a közepükre 1-1 evőkanálnyi baracklekvárt csorgatunk.



2020. augusztus 4., kedd

Mentes kenyér vaslábasban sütve

A recept megjelent a Kifőztük júliusi számában.


Hozzávalók kb. 90 dkg-os kenyérhez

30 dkg Szafi Free csökkentett rosttartalmú gluténmentes vegán kenyér lisztkeverék

20 dkg Szafi Free világos puha kenyér lisztkeverék + kevés a formázáshoz

1 evőkanál Szafi Free sörélesztőpehely

5 dl langyos víz

4 dkg Burg almaecet

2 kávéskanál só

1/2 csomag szárított élesztő (3,5 g)

1 g Szafi Reform szódabikarbóna

a tetejére:

folyékony Szafi Reform kókuszolaj

 


A vízben elvegyítjük az almaecetet és a sót. Hozzáadjuk a kétféle lisztkeveréket, a sörélesztőpelyhet, az élesztőt, a szódabikarbónát, és erőteljes mozdulatokkal alaposan összekeverjük. 


Lisztkeverékkel szórt munkalapon átgyúrjuk, kerek cipóvá formázzuk. Lisztkeverékkel szórt kelesztőkosárban, letakarva 30 percig kelesztjük. Közben a sütőt a vaslábassal együtt 200 fokra előmelegítjük. 


A tésztát sütőpapírra fordítjuk, a tetejét kókuszolajjal lekenjük, és éles késsel bevágjuk. A sütőpapír segítségével a vaslábasba emeljük. 30 percig fedő alatt, majd további 30 percig fedő nélkül sütjük. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.